Tkanka tłuszczowa: brunatna i biała

2017-07-02
Tkanka tłuszczowa: brunatna i biała

Walka z tkanką tłuszczową, a właściwie z jej nadmiarem, nie jest prostą rzeczą. Przed wybraniem się na pole bitwy warto wiedzieć, z czym właściwie mamy do czynienia, bo przecież tłuszcz w naszym organizmie ani nie wygląda jak kostka masła, ani tym bardziej nie ma takich samych właściwości. W naszym ciele istnieją dwa rodzaje tkanki tłuszczowej: brunatna i biała.

 

Tłuszcz w ciele człowieka (nieprawidłowo ułożony tłuszcz biały tworzący cellulit)

Istnienie tłuszczu nie jest bynajmniej dopustem boskim dla nas i karą za jeden z grzechów kardynalnych. Nie jest oczywiście tajemnicą, że tkanka tłuszczowa jest głównym mechanizmem magazynowania energii w naszych organizmach. Zazwyczaj nie jest też dla nikogo zaskoczeniem, że jej istnienie stanowi wsparcie dla mechanizmu termoregulacji zwierzęcia stałocieplnego, jakim jest człowiek. Bardzo istotna funkcją tkanki tłuszczowej jest także zapewnianie mechanicznego bezpieczeństwa organom wewnętrznym i w mniejszym stopniu pozostałym strukturom organizmu. W kwestiach zarządzania energia warto wiedzieć, że przy wysiłku spalane są najpierw węglowodany, a dopiero od trzeciego kwadransa wysiłku zaczyna dominować spalanie tłuszczu.

 

Tłuszcz biały i brązowy

Tłuszcz biały znajduje się zaraz pod skórą i zapewnia przede wszystkim termoizolację oraz ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Najwięcej jest go w okolicach brzucha i bioder. (krągłości niemowlaków to pomagający utrzymać temperaturę tłuszcz brązowy) Tkanka brązowa cechuje się wysokim stężeniem mitochondriów, które nadają jej charakterystyczny kolor. Nie jest ona bynajmniej właściwa tylko małym dzieciom, ale u nich faktycznie jest najwięcej. Tkanka brązowa spala się w procesie termo genezy pomagając utrzymać właściwą wysokość temperatury ciała. U osób „genetycznie szczupłych” biała tkanka tłuszczowa wytwarzana jest w bardzo ograniczonym zakresie, co utrudnia im długotrwały wysiłek, ale za to powoduje większe obciążenie dla tkanki brązowej i utrudnia im przybieranie na wadze.