Terapia manualna kojarzona z masażem

2017-08-30
Terapia manualna kojarzona z masażem

Terapia manualna kojarzyć może się niejako z masażem, jednakże jest to nieco inna forma zarówno leczenia jak też rehabilitacji. Jej głównym celem jest leczenie stawów, jednakże w centrum zainteresowania terapii manualnej znajduje się kręgosłup. Za pomocą tej techniki można nie tylko diagnozować ewentualne schorzenia jest ona także niezwykle użyteczna podczas leczenia. Jej zastosowanie pozwala na uśmierzenie bólu, który pacjent w wyniku schorzenia kręgosłupa może odczuwać.

Podczas samego badania bada się ruchy bierne oraz czynne kręgosłupa. Ocenie podlega ogólny jego stan. Wydawać mogło by się, że tego rodzaju aktywność może być dla pacjenta z chorym kręgosłupem bolesna zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Jednakże, dzięki specjalistycznym technikom oraz pozycjom, w których pacjent jest układany, terapia manualna pozwala całkowicie wręcz wyeliminować towarzyszący badaniu ból.

Terapia manualna stosowana jest także podczas leczenia pozwalając znacząco skrócić czas jego trwania oraz co ważniejsze dla pacjenta o wiele szybciej odzyskać całkowitą sprawność, o ile jest to oczywiście możliwe. Podczas samych zabiegów stosuje się także masaż, którego zadaniem jest zredukowanie ewentualnego bólu, który może się w niektórych przypadkach pojawić. Nie można także marginalizować pozytywnego wpływu na psychikę pacjenta wywołanego prawidłowo przeprowadzonym masażem.

Stosowane są także indywidualnie dobrane do potrzeb każdego pacjenta ćwiczenia rozluźniające lub wzmacniające mięśnie w zależność od rodzaju terapii, która jest stosowana. Każdy pacjent otrzymać może także od specjalisty przeprowadzającego tego rodzaju zabiegi informacje na temat tego jak powinien spać czy siedzieć, tak aby jak najmniej obciążać kręgosłup. Tego rodzaju porady dobierane są indywidualnie w zależności od rodzaju chorzenia na które cierpi pacjent oraz od trybu życia, który on prowadzi.

Wpływ mają także innego rodzaju czynniki, jak chociażby wiek pacjenta czy też ogólny stan jego zdrowia. Odpowiednio także do wspomnianych już czynników dobiera się dla pacjentów zastaw ćwiczeń, które mogą oni samodzielnie wykonać w domu w celu przyśpieszenia procesu leczenia. Zestaw ćwiczeń może być zmieniany w zależności od poczynionych przez pacjenta postępów. Rezultaty ćwiczeń oceniane są przez fachowca, który decyduje o ich ewentualnej zmienianie.