Problemy turysty

2017-03-03
Problemy turysty

Wakacje oznaczają nie tylko wypoczynek i przyjemność, oznaczają czasami także kłopoty. Problemy turystów polskich zaczynają już w momencie wyboru formy wypoczynku. Biuro podróży czy wyjazd na własną rękę. Jeśli to jest sprecyzowane to mamy pierwszy kłopot z głowy. W zależności od miejsca wypoczynku możemy być narażenie na różne problemy organizacyjne. Wybierając autokarową podróż warto pamiętać o dostosowaniu się do wymagań grupy i nie wyłamywać się swoim zachowaniem.

Polacy słyną z tego, że aby dobrze się bawić muszą mieć alkohol. To czasem zgubne przyzwyczajenie, które może stać się problem, kiedy podróżujemy po krajach muzułmańskich gdzie napoje alkoholowe nie są łatwo dostępne. Picie w miejscach publicznych w Iranie czy Arabii Saudyjskiej może mieć poważne skutki. Podobnie jest z ubiorem. Nie warto robić sobie problemy tylko z tego powodu, że chcemy pokazać swoją inność. Arabowie nie tolerują rozebranych pań ( chyba, że jest to plaża).

Wybierając się na wycieczkę do obcego kraju przeszkodą może okazać się bariera językowa. Zwłaszcza jeśli podróżujemy w pojedynkę. Ciężko jest odnaleźć się w tureckich kurortach, gdzie obowiązuje język turecki. Problemy turystów mogą być spowodowane także niedostatecznym kontaktem z biurem podróży. Dostosowanie się do warunków klimatycznych ze względów zdrowotnych jest ważne.

Stąd każdy, kto cierpi na schorzenia nasilające się przy zmianach temperatury czy ciśnienia powinien zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa. Poza typowymi problemami związanymi z brakiem wywiązania się biura podróży z opłaconej oferty czy innymi warunkami pobytu jakie były ustalone, turyści parają się z trudniejszymi barierami. Pozostanie a obcym kraju tylko dlatego, że biuro podróży ogłosiło upadłość nie jest przyjemne.

Koczowanie na lotniskach, brak połączeń z krajem i inne tego typu problemy mogą zniechęcić do podróżowania. Poza tym dużo zależy od tego czy ktoś sobie szuka problemów czy też nie. Charaktery turystów są bardzo różne. Pogubione dokumenty, brak wiz to częste problemy z jakimi muszą się borykać także przewoźnicy i pilocie wycieczek.

Dostosowanie się do warunków panujących w danym kraju oraz do zwyczajów to sprzeczne czasami z polską naturą. Polacy lubią być przekorni  i robić na opak. Przemycanie wódki, czy innych alkoholi nie należy do rzadkości. Ponadto czasami wynikają komplikacje przy uiszczaniu rachunków i płaceniu napiwków, które są konieczne w niektórych krajach i wpisane w tradycję.