Największy dar dla żony, czyli wiszące ogrody Semiramidy

2017-07-10
Największy dar dla żony, czyli wiszące ogrody Semiramidy

Już bardzo dawno temu, setki lat wcześniej rozpoczynano wyprawy w ciekawe miejsca. Aby tworzyć przewodniki i spis najlepszych punktów wartych obejrzenia. Starożytni Grecy stworzyli listę siedmiu cudów świata. Jest ona nieaktualna do dnia dzisiejszego. Przetrwała wyłącznie piramida Cheopsa, stojąca w Kairze. Wszystko dzięki odpowiedniej konstrukcji i doskonałej technice budowy. Jednak przejdźmy do innego, wartego uwagi cudu świata. Są to wiszące ogrody Semiramidy. Ich położenie zostało oznaczone jako Babilon.

Powód ich budowy to podarunek dla żony, od dawnego władcy Nabuchodonozora II. W Babilonie brakowało jej zieleni, która była niezwykle popularna w jej rodzinnym mieście. Mąż chciał to wynagrodzić i zlecił zbudowanie jednego z siedmiu cudów świata. Niestety nie przetrwały one do obecnych czasów. Traktowanie, które można zapewnić dzisiaj dałoby im świetną kondycję. Zbudowano je sześćset lat przed naszą erą. Zniszczyło je potężne trzęsienie ziemi.

W jaki sposób można było nawadniać taką ilość roślinności? Wszystko było możliwe za pomocą odpowiednio zbudowanych kanałów, którymi woda spływała na sam dół. Jeśli już rośliny położone najwyżej otrzymały swoją porcję, niezbędny warunek do życia opadał na niższe partie. Był to bardzo przemyślany system jak na tamte czasy. Dzięki temu zawsze było zielono i ładnie w okolicy. Niestety tak jak wcześniej zostało napisane, nieprzewidziana sytuacja zniszczyła taki obiekt.

W nazwie istnieje człon „Semiramidy” jest to imię asyryjskiej królowej, która żyła dwa wieki wcześniej. Do dnia dzisiejszego nie ma ustalonej przyczyny, dlaczego wiszące ogrody nosiły taką nazwę. Żona Nabuchodonozora II nazywała się zupełnie inaczej, więc nie ma tutaj jakiegokolwiek powiązania. Wiszące ogrody znajdowały się na tarasach, które budowane były coraz wyżej, aż do najmniejszego pomieszczenia. Dzięki temu wyszedł znakomity efekt, który wyglądał bosko jak na tamte czasy. Obecnie budowa wiszących ogrodów Semiramidy jest niemożliwa w jakimkolwiek miejscu na ziemi.