Lance Armstrong

2017-08-10
Lance Armstrong

Dziś już uznawany za najlepszego kolarza na świecie Lance Armstrong urodził się w Plano (stan Teksas) 18 września 1971 roku.

W wieku 15 lat był obiecującym triathlonistą, wkrótce jednak zrozumiał, iż jego powołaniem jest kolarstwo. Kilka lat później związał się z grupą Subaru-Montgomery, jednocześnie startując w drużynie narodowej USA. W 1989 roku był uczestnikiem Mistrzostw Świata Amatorów w Moskwie. Jednak jego wielkim marzeniem było zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de France. Zanim to marzenie się spełniło, w 1996 roku wspaniale zapowiadająca się kariera Armstronga została przerwana. Po powrocie do zawodowego kolarstwa wywalczył brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas, na Igrzyskach Olimpijskich w 2000.

W 1999 roku osiągnął swój wielki cel, bezapelacyjne wygrywając w Tour de France. Ten najcięższy kolarski wyścig świata, nieprzerwanie wygrywał rok po roku, nie znajdując pogromcy. W 2005 roku, Armstrong po raz siódmy z rzędu wygrał Tour de France, po czym ogłosił, że kończy swoją kolarską karierę. Lance Armstrong 10 września 2008 roku ogłosił oficjalnie, że wraca do kolarstwa by promować walkę z rakiem.

Armstrong ma czworo dzieci: syna Lukea (ur. 1999), bliźniaczki Grace i Isabelle (ur. 2001) oraz Max (ur. 2009). We wrześniu 2003 r. rozwiódł się ze swoją żoną Kristin Richard, matką jego trojga dzieci i związał z piosenkarką Sheryl Crow, z którą w 2005 roku się zaręczył. Na wiosnę 2006roku planowany był ślub, ale w lutym doszło do rozstania. Para poznała się w 2003 roku podczas gali charytatywnej, z której dochód przeznaczono na walkę z chorobami nowotworowymi. Armstrong przez ponad połowę roku mieszka i trenuje w hiszpańskiej Gironie. Poza sezonem, mieszka w rodzinnym Austin w stanie Teksas.

Od roku 1996 aktywnie działa w wielu organizacjach charytatywnych zajmujących się wykrywaniem i zwalczaniem chorób nowotworowych. Skłoniła go do tego jego własna choroba, przez którą był zmuszony przerwać na niemal dwa lata swoją ciągle rozwijającą się karierę kolarską. Jest założycielem liczącej ponad 20 milionów członków fundacji Lance Armstrong Foundation, powołanej w celu wspierania ludzi walczących z rakiem. Wprowadziła ona do sprzedaży opaski z napisem "Livestrong", z których dochód przeznaczony jest na walkę z rakiem.