Jak możemy pożegnać naszych zmarłych przyjaciół?

2016-12-02
Jak możemy pożegnać naszych zmarłych przyjaciół?

Każdy chciałby, aby najbliższe nam osoby nigdy nas nie opuszczały. Ale niestety tak jest skonstruowany ten świat, że niestety jest to niemożliwe. Ludzie umierają w różnych sytuacjach, czasami gdy są młodzi (co nas bardziej boli), a czasami w podeszłym już wieku. Ale bez względu na okoliczności śmierci, zawsze chcemy ich pożegnać w sposób jak najlepszy.

Gdy widzimy, jak żegnamy naszych najbliższych, z pewnością zauważymy, praktycznie każdy ma w rękach kwiaty. I to w różnych postaciach. U jednych możemy zauważyć wieńce Kraków, u innych pogrzebowe wiązanki, a u jeszcze innych zwykłe bukiety. Co to oznacza? To że mamy nadzieję, że ich życie było kolorowe i chociaż nie do końca wiemy co się z nimi stanie po śmierci, także mamy nadzieję, że takie kolorowe będzie. W ten sposób chcemy nieco ukoić nasz ból jak zawsze towarzyszy uroczystości pogrzebowej.

Ale chyba najważniejsze w tym wszystkim jest nasze wsparcie, jakie możemy sobie zaoferować nawzajem. Wiadomo, że każdy odczuwa stratę i tęskni za osobą która odeszła. Jednakże gdy będziemy się wspierać, o wiele łatwiej przejdziemy ten smutny okres. I nawet jeżeli na pogrzeb przyjdziemy bez kwiatów, ale gdy będziemy szczerze wspierać innych, to będzie to jeszcze lepszy objaw przyjaźni i pomocy. Pamiętajmy więc, że nie powinniśmy przejawiać tylko zewnętrznych objawów współczucia i bólu. Bardziej istotne jest prawdziwe wewnętrzne wsparcie, które pomaga przeżyć ten smutny czas.