Jak i czym czyścić elewacje budynków?

2019-02-05
Jak i czym czyścić elewacje budynków?

Samo czyszczenie każdej elewacji może być wykonywane nawet co kilka lat. Dlatego nie trzeba tą czynnością cały czas się przejmować. Jednak kiedy do tego już dochodzi dane działanie trzeba potraktować bardzo poważnie.

Rodzaj zabrudzeń

Jako pierwsza czynność trzeba określić z jakim rodzajem zabrudzeń mamy do czynienia. Czy są to zabrudzenia biologiczne (na przykład glony, mchy) czy też mechaniczne (kurz, sadza w okresie grzewczym i tym podobne). Również sama struktura elewacji ma duży wpływ na „chłonięcie” zabrudzeń. Chropowata powierzchnia elewacji będzie wymagała o wiele częściej czyszczenia niż jej gładki odpowiednik. Do zabrudzeń mechanicznych często sprawdza się sama woda pod ciśnieniem. Jednak, jeśli do takiego sposobu mycia będzie używana również szczotka, wtedy trzeba się liczyć z drobnymi uszkodzeniami na czyszczonej powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ woda zmiękcza powierzchnię, na którą pada. To będzie przede wszystkim brud, ale też w mniejszym stopniu będzie to sama elewacja.

Temperatura wody

Następnym „zagrożeniem” może być temperatura użytej do czyszczenia wody. Zbyt duża może spowodować odkształcenie lub też pęknięcie samej elewacji. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na temperaturę otaczającego powietrza żeby nie różniła się za bardzo od temperatury używanej wody. O wiele więcej niż sama woda i znacznie częstszego traktowania wymagają zabrudzenia biologiczne.
Biorą się zwykle w okolicach naturalnych terenów (lasy, łąki i tym podobne) i są często spowodowane zawilgoceniem. W tym przypadku trzeba już o wiele więcej dbałości. Oprócz samego zmycia zabrudzeń wodą należy zastosować również środki biobójcze, a także na sam koniec zastosować farbę przeciw biologicznym zabrudzeniom. Taka farba może zaimpregnować czyszczoną powierzchnię na bardzo długie lata.

Tak więc widać już na pierwszy „rzut oka”, że czyszczenie elewacji to wymagająca choćby minimum wiedzy czynność. Dlatego zanim ktokolwiek się jej podejmie samodzielnie musi zapoznać się z przynajmniej jej częścią żeby wiedzieć co robić. Rozwiązaniem też tego jest zatrudnienie firmy w tym specjalizującej się.

Informacje o firmie:

Budgem G. Maternia Sp. J.
Rzeszów
ul. Hanasiewicza 19
501 536 033

[email protected]

Biuro czynne:
Od poniedziałku do piątku: 07-18

https://www.budgem.pl/

czyszczenie elewacji budynków