Historia Tour de France

2017-08-22
Historia Tour de France

Tour de France należy do najważniejszych sportowych zawodów kolarskich rozgrywanych na świecie. Słynny wyścig dookoła Francji jest rozgrywany od 1903 roku aż do dzisiaj i był przerywany jedynie ze względu na działania wojenne podczas pierwszej i drugiej wojny światowej.

Pierwszy z wyścigów został zorganizowany i odbył się planowo w roku 1903, za pośrednictwem wydawcy znanej gazety, jaką jest „L'Auto”, a nazywał się on Henri Desagrango. Wyścig ten został zorganizowany równolegle z dwoma innymi: Paris-Brest et retour (sponsorowanego przez Le Petit Journal) oraz Bordeaux-Paris (sponsorowanego przez Le Vélo), zaś jego zadaniem była konkurencja oraz lepsze wyniki w wyścigach. Notka w gazecie o samym wyścigu została zamieszczona 19 styczni 1903 roku, zaś skutkiem tejże notki była promocja oraz sukces nie tylko gazety, ale również samego wyścigu kolarskiego na całym świecie.

Sam wyścig rozpoczął się 5 lipca 1903 roku w miejscowości Montgeron na przedmieściach Paryża, z pod kawiarni "Reveil Matin". Wyścig zawierał w sobie 6 etapów, które przebiegały przez francuskie duże miasta: Paryż, Lyon, Marsylię, Tuluzę, Bordeaux i Nantes. Zwycięzcą tego wyścigu został Francus Maurice Garin, który był również faworytem, zaś jego wynik to 25 kilometrów na godzinę. W nagrodę, ów francuz otrzymał 3000 franków. Miejsce drugie zajął Lucien Pothier, który stracił do Garina prawie 2 godziny i 50 minut. Z roku na rok, wyścig stawał się coraz bardziej znany i popularny, niemalże na terenie całej ówczesnej Europy. W roku 1905 zmienił się nieznacznie tor całego wyścigu, a mianowicie zostały skrócone etapy, jednakże ilość etapów została zwiększona. Ostatnia edycja wyścigu przed wojna, w roku 1914 wynosiła w sumie 15 etapów, co dawało ponad 5 tysięcy kilometrów trasy kolarskiej do pokonania.

Pierwszym zawodnikiem z poza Francji, który wygrał Tour de France był zawodnik z Luksemburga Francouis Faber, podczas zawodów w roku 1909, a pierwsze zwycięstwo zawodnika z poza kontynentu Europejskiego nastąpiło dopiero w roku 1986 za sprawą zawodnika z USA, Grega LeMond. Wielu komentatorów zwracało jednak uwagę na francuzko brzmiące nazwisko zawodnika, co doprowadziło do powstania anegdoty, że Wyścig dokoła Francji może wygrać tylko Europejczyk. Mit ten obalił dopiero Lance Armstrong w 1999 roku.