Atrakcje turystyczne i ciekawostki "Islas Canarias"

2017-08-05
Atrakcje turystyczne i ciekawostki

Ciekawostką jest to, iż nazwa wysp wywodzi się od łacińskiego słowa canis (pies), ponieważ dawniej na wyspach grasowały duże stada dzikich psów. A co ciekawsze nazwa popularnego egzotycznego ptaka „kanarek” pochodzi od nazwy archipelagu, a nie na odwrót. Mieszkańcy określają się mianem Kanaryjczyków (Canario), którzy dzielą się na inne nacje: Grancanarios – mieszkańcy Gran Canarii, Tinerfenos – to mieszkańcy Teneryfy, Conejeros – Lanzarote, Majoreros – Fuerteventury, Gomeros – Gomery, Palmeros – La Palmy, Herronos – Hierro. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest miasteczko Candelaria położone tuż nad oceanem. Ma ono korzenie chrześcijańskie dlatego znajduje się tam bazylika Matki Boskiej z Candelarii z figurką Matki Boskiej z 1827 roku, przed którą w dniu 15 sierpnia gromadzą się tłumy wiernych. Przy wyjściu z bazyliki znajduje się 10 posągów, które przedstawiają dawnych przywódców wyspy zwanych Guanczanami. Najwyższy szczyt ma wysokość 3718 m n.p.m.

Otoczony jest parkiem krajobrazowym, który zajmuje 19 tyś. ha. Powstał on w 1954 roku. Znajduje się w nim ponad 20 pieszych szlaków turystycznych. Można tam podziwiać niezwykłe pustkowia, charakterystyczną roślinność i przepiękne skały. Dzięki niepowtarzalnemu krajobrazowi nakręcono tu między innymi „Gwiezdne Wojny”, a park w 2007 roku wpisano na listę UNESCO. Obowiązkowym punktem zwiedzania każdego turysty jest Loro park gdzie można zobaczyć nie tylko pokazy tresury delfinów, papug czy lwów morskich, a także ciekawe okazy żółwi, małp,goryli i aligatorów oraz planetarium  o powierzchni 3900 m2. W miejscowości Guimar znajdują się piramidy. Są to zagadkowe budowle opisane i odkryte przez Norwega Heyerdahla, który stwierdził, że są one praktycznie identyczne jak te w Egipcie czy Ameryce Południowej. Na podstawie badań wybudował on także łodzie, którymi przeprawiał się on przez Atlantyk. Jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie jest malownicza wioska o nazwie Masca.

Położona jest ona między wąwozami, a prowadzą do niej bardzo kręte i strome drogi, które otaczają malownicze, ostre wzniesienia pnące się prawie pionowo w górę, doliny oraz urwiska skalne. Bardzo ciekawym miejscem jest miejscowość Icod, gdzie znajduje się botaniczny pomnik przyrody w postaci smoczego tysiącletniego drzewa o nazwie Drago. Sok z drzewa w kontakcie z powietrzem zmienia się na kolor czerwony, dlatego nazywany jest smoczą krwią. Służył on przez wiele lat do produkcji lekarstw. Unikatowym miejscem wypoczynku jest Playa de las Teresitas, położona w miejscowości San Anders, niedaleko wyspy Santa Cruz. Jest to plaża, na którą piasek został specjalnie przywieziono z Sahary i posadzono  na nim palmy. Dzięki temu plaża stała się unikatowym miejscem wypoczynku.